2022-12-15

„Żywnościowy SOS” Fundacja Biedronki Pomaga

Nasza fundacja zakwalifikowała się do programu Fundacji Biedronki „Żywnościowy SOS”. Jego celem jest wzmocnienie instytucji oferujących pomoc żywnościową lub schronienie najbardziej potrzebującym, tak by podmioty te miały większe możliwości udzielania wsparcia w czasie kryzysu. W ramach projektu otrzymaliśmy na zakupy e-kod do sklepów sieci Biedronka o wartości 24 000 zł . Całkowita wartość e-Kodów, rozdysponowanych przez Fundację Biedronki do 80 uczestniczących w programie organizacji, przekracza 5 milionów złotych.

Program „Żywnościowy SOS” jest skierowany m.in. do fundacji wspierających najbardziej wrażliwe grupy społeczne – osoby dotknięte ubóstwem, chorobą i niepełnosprawnością, w kryzysie bezdomności, ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych. Projekt wspiera inne organizacje, by mogły rozszerzać swoją działalność pomocy żywnościowej.

Już w raporcie „Rok w pandemii. Raport z badań organizacji pozarządowych” Stowarzyszenia Klon/Jawor wskazywano, że na skutek pandemii sytuacja 65% organizacji stała się trudniejsza . Ponadto, w badaniu „Kondycja organizacji pozarządowych” 18% ankietowanych zadeklarowała, że w ich odczuciu będzie też coraz trudniej prowadzić im działalność społeczną .
– W związku ze skutkami wojny i inflacji docierają do nas sygnały o rosnącej liczbie osób potrzebujących pomocy. Tymczasem organizacje pomocowe muszą się liczyć ze wzrastającymi kosztami działalności i mniejszym wsparciem darczyńców. Uznaliśmy, że musimy wykorzystać nasze możliwości i wesprzeć je tak, by mogły skutecznie działać – mówi Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki.

Do programu „Żywnościowy SOS” zakwalifikowało się 80 organizacji pomocowych z różnych miejsc Polski. W zależności od skali ich działania otrzymały one wsparcie o wartości od 24 000 zł do 108 000 zł, wypłacane w dwóch równych transzach – w listopadzie i w lutym. Całkowita wartość e-Kodów przyznanych przez Fundację Biedronki w ramach programu sięga 5,2 mln zł.

• Kontakt dla mediów do Fundacji Piastun: tel. 668-569-099 a.klacka@fundacjapiastun.pl
  • Kontakt dla mediów do Fundacji Biedronki:
  • media@fundacjabiedronki.pl