Projekt „Pies Ratownik”

Do naszej fundacji zwrócił się o pomoc Alan Szyda, ratownik, który wraz z psami tropiącymi brał udział w akcji poszukiwawczej po wstrząsie w KWK „Zofiówka”. To właśnie po wskazaniu miejsca przez psa ratownicy rozpoczęli przeszukiwanie zawału, gdzie znaleziono ciało ostatniego poszukiwanego górnika. Dzięki temu można było zakończyć tę niebezpieczną i tragiczną w skutkach akcję. Po tragedii w Zofiówce pojawiła się szansa, by psy ratownicze szkoliły się  w sztolniach CSRG Bytom i w kopalniach, tak by zawsze były gotowe do pracy w warunkach kopalnianych.

Tak pojawił się projekt „Pies Ratownik”.

By się udało, ratownicy potrzebują całego osprzętu iskro bezpiecznego dla siebie i psów. Jest on niezbędny, by stworzyć sekcję psów, specjalizującą się w poszukiwaniu po wypadkach w wyrobiskach podziemnych kopalń. Na razie takiej sekcji nie ma; tragedia w Zofiówce udowadnia, że powinna być.
Co jest potrzebne? Osprzęt z atestami iskro bezpieczności dla dwóch psów, do pracy w wyrobiskach podziemnych – smycze, szelki, obroże, maty do odpoczynku, pasy, misy kauczukowe przenośne do wody, nasobne worki na karmą, kombinezony iskro i wodoodporne dla przewodników, kaski ratownicze, rękawice, buty. Przewodnik  szacuje, że całkowity koszt projektu zamknie się w kwocie 8 000 – 10 000 zł.

Jak możesz pomóc?

Prosimy o wpłaty na ten cel dowolnych kwot na nr konta:  25 1050 1298 1000 0090 3051 1605 z dopiskiem pies-ratownik 

lub pod linkiem  https://zrzutka.pl/aazm2v

Jest to projekt, wspomagający bezpieczeństwo na kopalniach, dlatego zwracamy się do organizacji związkowych, a także do firm oraz ludzi dobrej woli o jego wsparcie.  Fundacja bierze na siebie zakup potrzebnego sprzętu, we współpracy z ratownikami. Całość projektu będzie nadzorował Alan Szyda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Komentarz do “Projekt „Pies Ratownik””

Facebook